رهنمودهای کرونا برای سالمندان

در افراد سالخورده، خطر بروز عفونتِ شدید بیشتر است و به همین دلیل، رعایت دقیق‌ نکات بهداشتی اهمیت زیادی دارد. افراد سالخورده که دچار بیماری جدی زمینه‌ ای هستند، بیش از سایر سالمندان در معرض خطر بروز علائم شدید عفونت کرونا قرار دارند.

  • افرادی که به هر دلیلی سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف شده است مانند:
    • افراد مبتلا به سرطان که تحت درمان هستند
    • کسانی که برای مدت طولانی داروهای سرکوب‌کننده ایمنی مانند کورتون (کورتیکوسترویید) مصرف می‌کنند
  • استعمال دخانیات و سیگار
  • دریافت‌کنندگان پیوند اعضای بدن، مانند دارندگان کلیه پیوندی
  • چاقی مفرط
  • بیماران کلیوی که دیالیز می­‌شوند
  • افراد دچار بیماری کبدی

ورزش ممکن است در مقابله با اثرات ناشی از شیوع ویروس کرونا در یک جامعه، مفید باشد. ورزش می‌تواند به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب کمک کند و دارای مزایای روحی‌ و روانی است. برای بیماری که قبلا روزانه ورزش می‌کرده، اما اکنون سعی می‌کند از موقعیت‌های پرخطر دوری کند، پیاده‌روی شاید بهترین گزینه باشد.

در میانه‌ی ابهام‌ها در مورد پاندمی (همه‌گیری جهانی) ویروس کرونا، واقعیتی آشکار شده که نمی‌توان آن‌را انکار کرد. آن‌ این‌که، بالاترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به بیماری «کووید۱۹» نزد افراد سال‌خورده و به‌خصوص کسانی است که از قبل مشکلات زمینه ای دارند.

در موارد مشاهده شده برخی از افراد سالخورده مبتلا به ویروس کرونا به جای تب و یا سرفه، بر اثر  این ویروس، دچار سردرگمی شده‌اند.

بر اساس اظهارات متخصصان، بیماری‌های مزمن زمینه‌ای می‌توانند علائم عفونت را پوشانده یا ایجاد تداخل کنند. برخی از افراد مسن، خواه به دلیل تغییرات وابسته به سن یا مسائل عصبی قبلی مانند سکته مغزی ممکن است رفلکس سرفه تغییر یافته داشته باشند، این امر می‌تواند سبب اختلال شناختی در تشخیص ویروس کرونا شود.

سلامت روان در دوران کرونا:

آسیب‌پذیری سالمندان در برابر ویروس کرونا بسیار زیاد است و توجه به سلامت روان این افراد با اقداماتی همچون ورزش، تغذیه مناسب و حفظ تعاملات اجتماعی با رعایت بهداشت فردی ضروری است

زمانی که مانند اکنون یک شرایط بحرانی به وجود می آید و شخص را از نظر روانی دچار نگرانی های بیش از حد می کند، شخص دچار افسردگی و اضطراب می شود. اثر منفی افسردگی و اضطراب بر سلامت روان و توانایی انطباق با محیط دارد.افسردگی و اضطراب بر روابط بین فردی نیز تاثیرگذار است و حتی فرد را از نظر جسمی دچار اختلال می کند.

 عدم ایجاد نگرانی بیش از حد برای افراد سالمند توسط اطرافیان و نزدیکان در مورد بیماری کرونا ضروری است. اطرافیان افراد مسن باید بدون ایجاد اضطراب و نگرانی اضافی، رعایت نکات بهداشتی را به آنان تذکر دهند.

 اگر اطرافیان اخبارمربوط به کرونا را دنبال می کنند نباید محتوای آن را به افراد مسن انتقال دهند.

چه کارهای دیگری باید انجام داد:

متخصصان می‌گویند راه‌هایی است که بدون در معرض خطر قرار دادن افراد سالمند با آنها در تماس مداوم بود.

توصیه شده بیشتر افراد تا زمانی که نشانه‌های بیماری را ندارند و با رعایت اصول بهداشتی مثل شستن مرتب دست‌ها، می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهند.

باید اطمینان پیدا شود که نیاز‌های ضروری مانند غذا و داروی افراد سالمند خانواده و همسایگانی که دوست و آشنایی ندارند، به طور منظم تأمین شود.

ویروس کرونا و انزوای ناشی از آن می‌‌تواند به استرس سالمندان و در نهایت باعث تشدید تنهایی و انزوای بیشتر آنها شود.

تنهایی و انزوای اجتماعی می‌تواند افراد را بی‌میل به غذا و پیروی از یک رژیم غذایی ناسالم کند و علاوه بر آن می‌تواند ناملایمات روانی چون افسردگی و اضطراب در پی داشته باشد.

سعی کنید به والدین خود و اقوام و همسایگانی که امکان بیرون رفتن و خرید ندارند کمک کنید. مطمئن باشید آنها مواد غذایی و داروهای مورد نیاز خود را برای حداقل دو تا سه هفته در اختیار دارند تا نیازی به خروج از خانه نداشته باشند.

اگر برای خودتان سفارش اینترنتی می‌دهید می‌توانید از آنها بپرسید آیا آنها نیز نیازهایی دارند تا برای آنها نیز خرید کنید.

به افراد سالمند هم توصیه بکنید اگر نمی‌توانند از خانه خارج شوند، در خانه بی تحرک نمانند و سعی کنند روزی بین نیم تا یک ساعت در خانه راه بروند و فعالیت کنند.