سلامتی و کارکرد مناسب سیستم عضلانی اسکلتی، با نحوه فعالیت سایر دستگاه‌های بدن، ارتباط مستقیمی دارد؛ اما متأسفانه نوع شیوه زندگی ماشینی، کم‌تحرکی، نوع فرهنگ غذاهای مصرفی، ورزش و فعالیت‌های بدنی، ایجاد تصادف‌ها، حوادث طبیعی، غیرمترقبه و…، باعث شده امروزه سلامت و عملکرد این بخش از سیستم بدنی، بیشتر به مخاطره بیفتد. از این‌رو در گزارش این هفته به شایع‌ترین مشکل‌ها و بیماری‌های ارتوپدی در ایران می‌پردازیم؛ بیماری‌هایی که غالبا محصول سبک زندگی غلط هستند.

نقش ژنتیک در بیماری‌های ارتوپدی

ما در حال‌حاضر اصلا چیزی به نام بیماری ارتوپدی در ایران نداریم. شاید چند بیماری عفونی مانند عفونت زانو و استخوان و… داشته باشیم، اما باز بیماری تلقی نمی‌شود. آن چیزی که ما اکنون در ایران به‌عنوان اشکال‌های ارتوپدی داریم، بیشتر مربوط به مسائلی است که انسان درطول زمان پیدا می‌کند. مسائل و مشکل‌هایی که اغلب به‌علت نوع سبک زندگی، ورزش‌کردن، اضافه‌وزن و…، زودتر در ایران اتفاق می‌افتند.

انواع بیماری های ارتوپدی

آرنج تنیس‌بازان

آمبولی چربی

اسپوندیلوز

انگشت‌چسبی

بیرون‌خمیدگی ساعد

بیماری شویرمان

بیماری کین باخ

پاچنبری

پای سنگرمانده

پسودوآرتروز

جمود مفصل

درمان کمر درد

درون‌خمیدگی ساعد

سینوویال کندروماتوزیس

عفونت استخوان

کیست گانگلیون

گره اشمورل

گره هبردن

نشانگان خروجی قفسه سینه

نوروفیبروماتوز

نوروفیبروماتوز نوع ۱

در قسمت مطالب علمی و مقالات به صورت مفصل به بیان بیماری ها میپردازیم

درمان توانبخشی:

توانبخشی عبارت است از درمان فیزیکی یا جسمی که توسط انجام می گیرد.  درمانگر  ازطریق عوامل فیزیکی و مکانیکی، کاربرد تکنیک های خاص و تمرینات طبی با آگاهی از آناتومی عضلات و مفاصل، فیزیولوژی اعصاب، حرکت شناسی و الکتروتراپی به درمان بیماری ها و اختلالات عصبی-عضلانی-اسکلتی (نوروماسکولواسکلتال) می پردازد. مهمترین عوامل فیزیکی و مکانیکی، تکنیک ها و روش ها در درمان توسط فیزیوتراپیست ها عبارتنداز:

# گرما

# سرما

# جریان های الکتریکی با فرکانس پایین (مانند تنس، فارادیک و اینترفرنشیال)

# عوامل الکترومغناطیسی (مانند مادون قرمز، ماورای بنفش، لیزر و دیاترمی)

# امواج ماورای صوتی

# ماساژ

# آب

# حرکات مفصلی

# کشش

# تمرینات طبی

# تمرینات ویژه ورزشکاران حرفه ای

× مشاوره واتساپ فقط تهران